AB, Amazon firmasıyla rekabet soruşturmalarında anlaştı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu ve merkezi ABD’de bulunan e-ticaret şirketi Amazon ortasında dataların kullanımı ve satıcılara eşit davranılmasını içeren rekabet soruşturmalarında muahede sağlandı.

AB Kurulu, Amazon’a karşı yürütülen rekabet soruşturmalarının firmanın yasal olarak bağlayıcı taahhütlerde bulunmasıyla birlikte kapatıldığını açıkladı.

Açıklamada, bilgilerin kullanımı konusundaki kaygılara yönelik Amazon’un kendi pazarındaki bağımsız satıcıların faaliyetleriyle ilgili yahut bunlardan üretilen kapalı bilgileri kullanmamayı taahhüt ettiği belirtildi.

Amazon’un; platformunda bulunan, “şimdi al ve sepete ekle” butonu olarak bilinen (Buy Box) seçeneğinde bütün satıcılara eşit davranmayı ve ikinci bir teklifin de bu alanda gösterilmesi taahhütlerinde bulunduğuna dikkati çekilen açıklamada, Amazon’un satıcılara kendi hizmetleri yerine öbür teslimat firmalarını seçme müsaadesi vereceği de kaydedildi.

Açıklamada, AB Kurulu’nun kelam konusu taahhütlere alışılmamış davranması halinde Amazon firmasına toplam cirosunun yüzde 10’una kadar para cezası uygulayabileceği belirtildi.

AB, 2020 yılında, Amazon firmasını platformundaki bağımsız satıcılara ilişkin hassas bilgileri kendi perakende satışlarına yarar sağlayacak biçimde kullanmakla suçlamıştı.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin dallarında rekabete karşıt bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komitesi’nde bulunuyor. Kurul, kelam konusu soruşturmalarda rekabete muhalif bir durum olup olmadığını kıymetlendiriyor. Rekabete ziyan verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Kurulu, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir