ABD ordusundan ‘kirli bomba’ açıklaması

Rusya ve ABD savunma bakanları ortasındaki telefon trafiği ve ABD, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlıklarının ortak açıklamasından sonra Rusya’nın Ukrayna ordusunun “kirli bomba” hazırlığına ait argümanlarına bir cevap da ABD ordusundan geldi.

Bir küme gazeteci ile bilgilendirme toplantısı yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst seviye bir askeri yetkili, “Ukrayna rastgele bir biçimde kirli bir bomba inşa etmiyor ve bu türlü bir bombayı kullanacağı savları muhakkak yanlışsız değil.” açıklamasını yaptı.

Rusya’nın bu iddiayı taarruzlarına mazeret üretmek için kullandığını belirten yetkili, başka taraftan Moskova’nın mevcut nükleer konuşlanmasını değiştirdiğine dair de rastgele bir emare görmediklerini söz etti.

AA muhabirinin, “Rusya’nın elinde taktik nükleer mühimmat dışında ‘kirli bomba’ olarak nitelendirilebilecek bir mühimmat var mı? Rusya’nın bu çeşit bir bombayı yanıltma operasyonunun bir modülü olarak kullanmasından telaşlı misiniz?” sorusuna, yetkili, Rusya’nın elindeki konvansiyonel olmayan silahlarla ilgili yorum yapmayacağını, fakat Rus ordusunun rastgele bir nükleer yahut konvansiyonel olmayan bir silah kullanacağına dair bir emare de görmediği cevabını verdi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ortasındaki telefon trafiğine ait değerlendirmede de bulunan yetkili, cuma günkü aramanın ABD tarafından yapıldığı, ikinci görüşmenin Rusya tarafından talep edildiği bilgisini verdi.

Şoygu, dün Türkiye’nin yanı sıra ABD, Fransa ve İngiltere’deki mevkidaşlarıyla gerçekleştirdiği telefon görüşmelerinde Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanma hazırlığında olduğunu söylemişti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, görüşmelerin akabinde yaptıkları ortak açıklamada, Rusya’nın savlarını reddederek, gerginliği artırmak için kullanılacak mazeretleri kabul etmeyeceklerini bildirmişti.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Twitter hesabından “Ukrayna ordusu, her gün topraklarımızı Rus kirinden kurtarıyor. Kirli bomba fikri bize iğrenç geliyor. Birleşmiş Milletler Memleketler arası Atom Gücü Kurumunun izleme misyonlarını Ukrayna’ya davet ediyoruz. Dünya, Rusya’nın nükleer şantajına yanıt vermeli. Budapeşte Memorandumu’nun 4. paragrafına uyulmasını talep ediyoruz.” paylaşımında bulunmuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın ilettiği bilgilere inanılmaması, kirli bomba kullanılmasına yönelik tehlikeyi ortadan kaldırmıyor. Bu türlü bir tehdit var ve bu bilgi savunma bakanının muhataplarına iletildi. İnanıp inanmamak onlara kalmış.” tabirlerini kullanmıştı.

Kirli bomba, konvansiyonel mühimmatın harp başlığına, kimyasal, biyolojik yahut radyoaktif unsurlar eklenerek hazırlanan ve milletlerarası hukukta kullanımı yasak olan bir silah olarak biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir