Antik Çağ’da koku yapımı: Yapay zeka ile gün yüzüne çıkacak

Koku Kültürü ve Turizmi Derneği, 25 Haziran Dünya Hoş Koku Günü kapsamında İstanbul’da ‘Parfümün Seyahati: Antik Çağlardan Günümüze Kokunun Tarihçesi’ isimli bir aktiflik düzenliyor. Aktiflikte eski Mısır, Mezopotamya, Roma ve Osmanlı’daki koku imali, üretimi ve kokuya dair hammaddeler yapay zeka ile canlandırılarak sergilenecek.

Söyleşiler ve atölye çalışmalarının da yer aldığı 25 Haziran ve 16 Temmuz tarihleri ortasında düzenlenen aktiflikte parfüm dizayncısı ve Koku Kültürü ve Turizmi Derneği Lider Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, Antik Çağ medeniyetlerinin birinci koku formülleri ile Osmanlı devrindeki koku karışımlarını baz olarak tasarladığı 4 koku formülünü sunacak.

Etkinlik kapsamında 6 Temmuz saat 19.00’da ‘Kokunun Tarihte Kültürel ve Ruhsal Etkileri’ bahisli söyleşi düzenlenecek. 12 Temmuz saat 19.00-21.00 ortasında ise ‘Teniniz Hangi Kokuyla Eşleşir?’ isimli atölye çalışması yapılacak. Atölye çalışmasında iştirakçiler kokunun ciltle ahengini, deriye uygulanan kokuyu hangi faktörlerin etkilediğini üzere birçok sırrı keşfedecek.

ZİYARETÇİLER BİRÇOK KOKUYU DENEYİMLEYEBİLECEK

Etkinlikte ziyaretçiler, Antik Çağ medeniyetlerinden parfüm formüllerini deneyimleyebilecek. Eski Mısır parfüm tanrıçası olarak bilinen Nefertem için koku karışımından tasarlanan parfüm, eski Roma’nın parfümü Rhodium, 17’nci yüzyılda Osmanlı Sarayı’nda vazife yapan çamaşırcı başı Yusuf Ağa’ın formülü, eski Mısır’ın en koku formülü Kypi, dünyanın birinci bayan kimyageri ve parfümörü olarak bilinen Tapputi’nin koku formülü ziyaretçiler tarafından deneyimlenebilecek.

DÜNYA HOŞ KOKU GÜNÜ UNESCO NEZDİNDE TESCİLLENİYOR

UNESCO, Türkiye Ulusal Kurulu Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi, Koku Kültürü ve Turizmi Derneği tarafından yapılan başvuruyu ve 25 Haziran Dünya Hoş Koku Günü’nün tüm dünya tarafından kutlanan bir gün olması için yapılan hazırlıkları inceleyerek, bugünün tescillenmesine yönelik takip sürecinin sorumluluğunu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devretti. Böylelikle Dünya Hoş Koku Günü’nün tüm dünyada kutlanan bir gün olması yolunda kıymetli bir adım atılmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir