Bakan Haseki: Yerinde Dönüşüm ekonomiyi canlandıracak

11 ili etkileyen zelzele sonrasında inşa ve ihya faaliyetleri sürat kesmeden devam ediyor. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay’da Yerinde Dönüşüm projesine ait konuştu.

Bakan Özhaseki, konutlar ve iş yerleri için kredi paketleri ve hibelerin olduğunu, yüzlerce vatandaşın Yerinde Dönüşüm projesine başvurduğunu söyledi.

Özhaseki, Yerinde Dönüşüm projesiyle bölgede iktisadın canlanacağını da belirtti.

A Haber’e konuşan Bakan Özhaseki’nin açıklamaları şöyle:

Bütün kentlerimizde sarsıntı bölgelerimizde mikro bölgeleme dediğimiz yer etütlerimiz ortaya çıktı. Yapı yasağı olan yerler aşikâr oldu. 17 Temmuz prestijiyle açacağımızı ve her yerde açacağımızı ilan ettik, yüzlerce müracaat var. Vatandaş kendi meskenimi yaparım diyor. 100 metrekare için 1 milyon lira, yarısı hibe yarısı kredi. 150 metrekareden büyükse 1 milyon 350 bin liraya kadar 500 bin lirası hibe gerisini kredi olarak veriyor. Krediler 2 yıl geri ödemesiz geri kalanı da sıfır faiz. Aylık 3 bin liraya geliyor, vatandaş için çerez parası üzere kalacak. Kentlerimiz eski sevincine kavuşsun istiyoruz. Dükkanlar için 250 bin liraya kadar hibeler olacak.

“HER ETABINI DENETİM EDECEĞİZ”

Yıkımın ağır olduğu yerlerde ofisleri açıyoruz. Ağır yıkım yerlerinde ofis kesinlikle açıyoruz. 22 yerde ofis açıyoruz. Ofiste arkadaşlarımız olduğu üzere, büyükşehirse büyükşehirden elemanlar olacak. Müracaatta verilen projeler denetim edilip onaylanacak. Bu ortada vatandaşlar müteahhitlerle anlaşmak isterlerse TİP kontratları hazırlıyoruz. Bizim denetimimizde hazırladığımı TİP mukavelelerini bu ofislerden vereceğiz. Her kademesinde takip edeceğiz, denetim edeceğiz. İnşallah kısa müddet içinde kentlerde üretim işi devam edecek.

“EKONOMİ CANLANACAK”

Yerinde Dönüşüm olduğunda iktisat canlanacak. Sahiden büyük müteahhitlerin rezerv alanlarında çalışmalarının ekonomik olarak yararı olmuyor. Yerinde dönüşümde tek tek her binayı düşündüğünüzde 140 alt ünite var inşaatta. İstihdam, canlılık başlayacak. İnşallah yerinde dönüşüm süratli formda yapıldığı takdirde o kentlere geri dönüşler de başlayacak. En süratli mühlet içinde hayata öteki kentler üzere geçmiş olacaklar.

“SIFIR TOLERANS PERİYODUNA GİRİYORUZ”

Zeminle ilgili her türlü çalışmalar bitti. Fay kırığı olan yerlere muhakkak inşaat yapılmayacak. Demirleri bükecek kadar güç birikmesi oluyor. Üzerine hangi binayı yaparsanız yapın o bina çöker. Dere yatakları, kumsal üzere tanım edebileceğimiz yerlerde yapı yasağı var. Yer sıvılaşması olan yerler var. Oralarda da inşa yaptırmamız mümkün değil. İnşaatı baştan sona denetleyeceğimiz için sıfır tolerans devrine giriyoruz.

ORMAN YANGINLARI

Acı bir tablo, Türkiye’nin yalnızca bu bölgesinde değil, birçok yöresinde yangınlar başladı. Gruplar teyakkuz halindeler. Söndürmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kimlerin yaptığı incelemelerle ortaya çıkacak. Sabotaj, terörist aksiyonlar inşallah bu işin içinden çıkmaz. Hava çok sıcak, kuruyan otlar burada çıra üzere adeta. Bunlar yangını körüklüyor. Rüzgarın şiddeti arttıkça içinden çıkılmaz hal alıyor. Gece gündüz çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir