Bakan Karaismailoğlu: TOGG’un en iyi yol arkadaşı Türksat olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ATO Congresium’da Türksat A.Ş.’nin bilişim hizmetleri kapsamındaki ‘T-Anı 22 Tekrar Yeniye Bilişim Lansmanı’na katıldı. Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok’un konut sahipliğindeki programda, ‘Sorgu’, ‘Projem’ ve ‘Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin (EKDS) tanıtımı yapıldı.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’yi; Avrupa, Asya, Afrika üçgeninde lojistik harika güce çevirecek adımları kararlılıkla attıklarını belirterek, “Bilişim ve haberleşme alanlarında da kıymetli işlere imza atıyoruz. Birebir yıl içinde uzaya 2 yeni kuşak haberleşme uydusu fırlatan seçkin ülkeler ortasında yerimizi de aldık. 5G yatırımı için kritik adımları, tüm taraflarla birlikte atarken 6G için de çalışmalarımıza başladık” dedi.

Türksat’ın ürettiği yeni projelerle, pek çok kurumun; yeni, işlevsel ve teknolojik dünyanın kapılarını aralamasına dayanak olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, “15 yılı aşkın müddettir bilişim dünyasındaki ağır ve aktif çalışmaları ile ülkemizin elektronik dönüşüm süreçlerine kıymetli katkılar sağlıyor. Ülkemiz Türksat ile dijital dönüşümde önemli aralar katediyor. Milletlerarası başarılara imza attığımız bu periyotta, kamu ve özel daldaki kurum ve kuruluşlara, aktüel süreçlere ahenk sağlaması için süratli, kolay ve verimli bir dönüşüm hizmeti sunan Türksat’ın katkısı büyüktür” sözlerini kullandı.

‘CUMHURİYET’İMİZİN 100’ÜNCÜ YILINDA UZAYA GÖNDERECEĞİZ’

Türksat 5A ve Türksat 5B’yi 1 yıl içerisinde muvaffakiyetle uzaya gönderdiklerini lisana getiren Karaismailoğlu, “Test çalışmalarında değerli etaplara geldiğimiz yerli ve ulusal haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında uzaya göndereceğiz. Dünyada gücümüzün perçinlenmesi için uzayda izimizin olması gerektiğini çok uygun biliyoruz. Nasıl, ‘Mavi Vatan’da, ‘Siber Vatan’da ülkemiz hak ettiği güce sahip olduysa; dosta inanç, düşmana kaygı salan bir konuma geldiyse, ‘Uzay Vatan’ için de maksadımız, tarihi adımlar atarak yalnızca haberleşme ve bilişim alanında değil, uzay teknolojileri alanlarında da örnek alınan bir ülke olmaktır” dedi.

‘VERİ MERKEZİNİN TEMELİNİ 2023’TE ATACAĞIZ’

Bakan Karaismailoğlu, Türksat’ın Türkiye’nin elektronik dönüşüm altyapısında kıymetli rol üstlendiğini belirterek, “Türksat Gölbaşı Yerleşkesi’nde 5 bin metrekare alana kuracağımız data merkezinin temelini 2023’te atacağız. ‘Bulut’ servislerin sunum merkezi vazifesini üstlenecek bu merkezimizde birebir vakitte, kamu ve özel dal kuruluşları için barındırma ve felaket kurtarma hizmeti de verilecek” diye konuştu.

‘BİLİMİN, DİJİTALİN, İRTİBATIN YÜZYILI OLACAK’

‘Türkiye Yüzyılı’ maksatlarına işaret eden Karaismailoğlu, “Yerli ve ulusal elektrikli arabamız TOGG ile İHA’larımızla, SİHA’larımızla, ulusal muharip kara, hava ve deniz araçlarımızla, yerli ulusal trenlerimizle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına 1 kala tarih yazıyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’; bilimin, dijitalin, irtibatın yüzyılı olacak. Bu da Türksat üzere kurumlarımızla, savunmadan, endüstriye sunduğumuz altyapı ile mümkün olacak. Cumartesi günü banttan indirilişini ülkemiz ismine coşkuyla kutladığımız TOGG’un yollardaki en değerli bileşeni, en yeterli yol arkadaşı akıllı ulaşım teknolojilerinin mimarı Türksat olacaktır” açıklamasında bulundu.

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ise “T-Anı ile dönüşümü başlatacağımız Türksat Bilişim Hizmetleri’mizin kalbini Gölbaşı Yerleşkesi’nde inşa edeceğimiz data merkezine yerleştireceğiz. 5 bin metrekare alana sahip data merkezimizin temelini, 2023 yılı birinci yarısında atmayı planlıyoruz. Tüm hizmetlerin her geçen gün daha çok Bulut Üssü’nden sunulduğu günümüzde; alt yapının, platformların, yazılımın ve işlevlerin, Türksat Bulut hizmetleri şemsiyesi altında müşterimize sunulmasını sağlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir