Devletin zirvesiyle fotoğrafları gündem olan avukatın baktığı Amasra davası eniştesi Yüksel Kocaman’ın önüne gidecek

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişkin maden ocağında yaşanan grizu ve kömür tozu patlaması nedeniyle 43 emekçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili dava 25 Nisan’da başladı. Davaya damga vuran isim ise, bin 80 yıl mahpus cezasıyla yargılanan işletme müdürü Selçuk Ekmekci’nin avukatı Çağla Dursun oldu.

“BAŞINIZA GELENLERİ HAK ETMİŞSİNİZDİR”

Davanın ikinci gününde, müvekkili Ekmekci’ye reaksiyon gösteren madenci yakınlarına “Başınıza gelenleri hak etmişsinizdir” diyen Dursun, şimdi mesleğinin başında bir avukat olmasına rağmen, üst seviye yargı mensupları ve ortalarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da olduğu devlet erkanıyla çektirdiği fotoğraflarla gündeme geldi.

SON KARARI ENİŞTESİNİN DE İÇİNDE OLDUĞU DAİRE VERECEK

Avukat Dursun, 2017-2020 yılları ortasında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı misyonunu yürüten, artık ise Yargıtay üyesi olan Yüksel Kocaman’ın baldızı. ‘Şatafatlı’ olduğu için eleştirilen nikahından sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la fotoğraf çektirmesiyle, balayına helikopterle gitmesiyle gündeme gelen Kocaman, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nde üye olarak misyon yapıyor.

SOMA DAVASINDA TARTIŞMALI KARARLAR

Amasra davasında çıkacak karar ise, hala etkin vazifede olan bir Danıştay üyesi tarafından “Hakkında rüşvet/borsa tezleri var” denilerek suçlanan Kocaman’ın vazife yaptığı Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin önüne gidecek. Davanın görüldüğü Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nden çıkacak kararın istinaftan geçmesinin akabinde belgenin karara bağlanacağı Yargıtay 12. Ceza Dairesi, geçmişte Soma davasıyla ilgili birden fazla tartışmalı karara imza atmıştı.

Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Holding’e ilişkin maden ocağında çıkan yangında 301 emekçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili davada çıkan karar, Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. 30 Eylül 2020’de çıkan bozma kararında, sanıkların ‘bilinçli taksirle öldürme’ kabahatinden değil, ‘olası kastla öldürme’ cürmünden cezalandırılması istenmişti. Bu da, sanıkların yapılacak tekrar yargılama sonunda binlerce yıl ceza almasının önünü açmıştı.

‘OLASI KAST’ DİYEN ÜYELER DEĞİŞTİRİLDİ

Yargıtay’ın 30 Eylül 2020’deki bozma kararından sonra duruşma günü beklenirken süreç ağır işledi. Bu sırada Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin üyeleri değişti. Oybirliğiyle “Olası kastla ceza verilmeli” diyen 5 üyeden 3’ü değiştirilerek, yerlerine eski Adalet Bakanı ve müsteşarı, HSK Birinci Daire üyesi Kenan İpek, eski Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı ve eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu getirildi. Üye değişikliğinden çabucak sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 Ocak 2021’de 12. Ceza Dairesi’nin 30 Eylül 2020 tarihli kararına itiraz etti.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA DEĞİŞTİ

İtirazın akabinde, 12. Ceza Dairesi’nin yeni üyeleri 10 gün içinde yaklaşık 6 bin sayfalık belgeyi inceledi ve itirazı haklı bularak sanıkların mümkün kastla öldürme hatasından değil, şuurlu taksirle öldürme kabahatinden cezalandırılması gerektiğine hükmederek, evvelki kararı bozdu. Bu karar, 3’e karşı 2 oyla alındı. Dairede kalan eski üyeler, muhtemel kastla öldürme istikametinde oy kullandı, yeni gelen üyeler ise şuurlu taksirle öldürme cürmünün işlendiği istikametinde görüş bildirdi.

12. Ceza Dairesi’nin 30 Eylül 2020’deki birinci kararından sonra duruşma günü vermek için 3 aydan fazla bir mühlet bekleyen Akhisar Ceza Mahkemesi, yeni karardan çabucak sonra duruşma günü verdi.

2021 yılının nisan ayında tekrar başlayan yargılamanın sonucunda, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, madenin işvereni Can Gürkan’a şuurlu taksirle öldürme kabahatinden 20 yıl, tıpkı suçlamayla Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’a 12 yıl 6 ay mahpus cezası verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir