İHH Evine Yerleştirilen Depremzede Çocuklarla İlgili Soruşturma Kapatıldı

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde zelzele mağduru en az 20 çocuğun İstanbul Beykoz’da İHH İnsani Yardım Vakfı’na ilişkin bir meskene yerleştirildiği ortaya çıkmıştı. İhbarlar ve kabahat duyurularına karşın savcı belgeyi kapatma kararı aldı.

Fotoğraf: Evrensel

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, zelzelede anne babalarını kaybeden çocukların bakım ve nezaretinin bakanlık tarafından sağlanacağını söylemişti. İstanbul’da en az 20 çocuğun Beykoz Serkent sitesindeki meskenlere yerleştirildiği bir yurttaşın ihbarı sonucu ortaya çıkmıştı.

İhbarın akabinde Çağdaş Hukukçular Derneği ile birlikte Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği cürüm duyurusunda bulunmuştu. İhbar üzerine, polis görgü şahitlerini dinlemişti.

Çocukları konutlara yerleştiren ve tertibi yapanın bakanlık değil, iktidara yakınlığıyla bilinen İHH İnsani Yardım Vakfı olduğu öğrenilmişti.

Dosya kapatıldı

İHH tarafından bilgilerin temelsiz olduğu öne sürüldü ve villaların vakfa ilişkin olmadığı savunuldu. 

Halk Tv’den Fırat Fıstık’ın haberine nazaran, ihbarlar ve kabahat duyurularına karşın savcı belgeyi kapatma kararı aldı.

Depremzede çocuklarla ilgili sorular havada kalmış oldu. Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği’nin kabahat duyurusunda dinlenmesi talep edilen şahitler dahi dinlenmedi. Dernek, soruşturmanın kapanma kararına itiraz etti. Çağdaş Hukukçular Derneği’nin kabahat duyurusuna dair verilen takipsizlik kararı örnek gösterildi. Böylece soruşturma büsbütün kapanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir