Irak’tan 12 yıl sonra başbakan düzeyinde Suriye’ye ilk ziyaret

Suriye’de 2011’de patlak veren iç savaşın akabinde Irak’tan Suriye’ye başbakan seviyesinde birinci ziyaret Irak Başbakanı Muhammed Şiye Sudani tarafından gerçekleştirildi. Resmi merasimle karşılanan Sudani, Suriye’nin başşehri Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir ortaya geldi. Görüşmenin akabinde Sudani ve Esad ortak basın toplantısı düzenledi. Irak Başbakanı Dış Bağlar Danışmanı Farhad Alaaldin yaptığı açıklamada, Sudani ve Esad’ın görüşmede amfetamin gibisi bir uyuşturucu olan captagon kaçakçılığını, Akdeniz’deki Kerkük-Banyas petrol boru sınırının tekrar açılması için ekonomik işbirliğini ve terör örgütü DEAŞ ile çabayı ele aldığını söz etti.

“SURİYE’YE SALDIRMAK İÇİN UYDURULAN BÜTÜN MÜNASEBETLERİ REDDETTİ”

Basın toplantısında konuşan Esad, iki ülke ortasındaki ikili alakaların geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, her iki ülkenin birbirine sunduğu dayanağın değerine vurgu yaptı. Irak’ın sunabileceği en bedelli şeyleri sunduğunu ve teröre karşı iki ülkenin ortak safta yer aldığını kaydeden Esad, “Irak’ın terörle gayretimizde Suriye’den yana tavır sergileyerek, Suriye’ye saldırmak için uydurulan bütün münasebetleri reddetti” sözlerini kullandı.

“EKONOMİK AMBARGOYU HAFİFLETEN EKONOMİK MÜNASEBETLERİ ELE ALACAĞIZ”

Uluslararası şartlar ve ortak sıkıntılar ışığında ve bilhassa terörle uğraşa yönelik ikili bağları güçlendirmesi için ziyaretinin kıymetini vurgulayan Esad, “Önümüzdeki süreçte her iki ülke için fayda sağlayan ve Suriye üzerine uygulanan ekonomik ambargoyu hafifleten ekonomik bağları ele alacağız. Bize nazaran Irak’ın asil Arap kimliği her vakit bariz kalacak Irak halkına daha fazla refah ve gelişme diliyorum” dedi.

“IRAK’IN GÜVENLİĞİ SURİYE’NİN GÜVENLİĞİ DEMEKTİR”

Sudani ise, her iki ülkedeki itimat ve istikrar sayesinde ortak sıkıntılara karşı ortak uyumun sağladığını lisana getirerek, “Irak’ın Suriye’nin bütünlüğü için verdiği dayanağı sürüyor ve bu hususta tutumuz sabittir. Irak’ın güvenliği Suriye’nin güvenliği demektir” biçiminde konuştu. Sudani ayrıyeten, “Irak, Suriye’nin kalkınması için takviye veren ülkelerle birlikte çalışıyor ve bu Irak’ın yararındadır. Suriye’yi asla yalnız bırakmayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir