Japonya’da tarikat tartışması: Bir bakan daha görevden alındı

Japonya’da, fon istismarı ve Birleşme Kilisesi olarak da bilinen Moon Tarikatı teması nedeniyle eleştirilen Yeniden İnşa Bakanı Akiba Kenya görevden alındı.

Ulusal basında kamu seçim yasasını ihlal, siyasi fonları istismar ve Moon Tarikatı ile bağları olduğu argümanları sonrası Bakan Akiba’nın akıbetine karar verildi. Atfedilen suçlamaların bir kısmını kabul eden Japon Bakan, kendisinin liderlik ettiği parti içi kümelerin, Moon Tarikatı irtibatlı yapılanmalara para ödediğini itiraf etti.

Hem iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) hem ana muhalefetteki Anayasal Demokrat Parti (CDP) cephesinin yansıları sonrası Akiba, vazifesinden alındı. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, boşalan Yeniden İnşa Bakanlığı görevine, daha önce bu vazifeyi üstlenen LDP milletvekili Watanabe Hiromiçi’yi getirdi.

GÖREVDEN ALINAN 4. BAKAN

Başbakan ve LDP Genel Başkanı Kişida Fumio kabinesinde ekim sonundan beri fon istismarı, siyasi gaflar ve Moon Tarikatı irtibatları nedeniyle 3 bakan görevden alınmıştı.

Japon ulusal basınında, 4. bakanın da misyondan alınmasıyla, Nisan 2023’deki lokal seçimler öncesinde, LDP’nin siyasi geleceğinin olumsuz etkilenebileceği belirtildi.

Japonya’da 2012-2020’deki vazifesiyle “ülkenin en uzun müddetli başbakanı” unvanına sahip Abe Şinzo’nun, temmuzda uğradığı suikastın siyasi yankıları devam ediyor. Meclis seçimleri arifesinde Abe, 8 Temmuz’da partisinin, batıdaki Nara kentindeki açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma esnasında açılan ateşle suikasta kurban gitmişti.

Cinayet zanlısı Yamagami Tetsuya, Birleşme Kilisesi (FFWPU) olarak tanınan dini yapılanmaya dayanak veren ileti yayımladığı gerekçesiyle Abe’ye kin beslediğini belirtmişti. Polis sorgusunda zanlı Yamagami’nin, FFWPU’ya yönelik annesinin bağışlarının, ailesini iflas ettirdiğini savunması sonrası Japon kamuoyu, siyaset-kilise ilişkilerine yönelmişti.

Liberal Demokrat Parti (LDP) içinde yapılan siyaset-kilise soruşturmasında 179 milletvekilinin, “Moon Tarikatı” ve yakın kuruluşlarla alakasının bulunduğu ortaya çıkmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir