Karacabey Şeker Fabrikası’nın satışına sert tepki!

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Karacabey ilçesinde faaliyet gösteren Karacabey Şeker Fabrikası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 58 Milyon 500 bin liraya satıldı. Satış kararı 12 Mart 2024 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.

Fabrikanın satışına reaksiyon gösteren CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, “Sayın Erdoğan, İngiliz şirketlerin ürettiği yapay şekerleri tüketmemizi uygun görüp bu skandal satışa onay vermiş. Pancar üretiminde dünyanın sayılı ülkelerinden olmamıza karşın dışarıdan şeker ithal ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre ülkemizde devlete ilişkin 15, özel bölüme ilişkin 12 ve pancar kooperatiflerine ilişkin 6 şeker fabrikası bulunuyor. Türkiye’de her sene tonlarca şeker pancarı üretiliyor. Elimizdeki bu imkânlara karşın neden şeker ithal ediyoruz?” diye sorarak,”Bu ülkenin tüm varlıklarını kendi kazanımınız üzere sattınız, her gün elde kalan varlıklarımızı da satmaya devam ediyorsunuz. Burada sormak istediğim şey şu ki; bu satışlara karar verirken, Bursa halkının Türk milletinin hangi çıkarları aklınızda var? Sayın Erdoğan, sırada hangi fabrikanın satışı var?” sorularını yöneltti.

TÜİK BİLGİLERİ VAHİM

Milletvekili Öztürk, TÜİK’in son datalarına de vurgu yaparak, “TÜİK Dış Ticaret datalarına nazaran Türkiye, 2022’nin 12 ayında toplam 600 bin ton şeker ithal etmiş. Türkiye’nin DİR kapsamında şeker ithalatı yıllara nazaran ortalama 150 bin ile 200 bin ton ortasında değişirken, 2022’nin 12 ayında toplam 600 bin ton şeker ithal edilmiş. Fabrikalarımızda işlenecek tonlarca pancar üretebilen bir ülkeyken Sayın Erdoğan’ın bu halka, bizlere reva gördüğü şey İngiliz yapay şekeri. Sizin, benim, vatandaşlarımızın sıhhatine biçilen paha ise 58 milyon 500 bin lira.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir