Köpeği kadını öldüren kişi yargılanacak

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığınca 63 yaşındaki Dudu Berk’in vefatına ait köpeğin sahibi Ekrem Ç. hakkında hazırlanan iddianame, Karaman 2. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Dudu Berk’in otopsi raporuna yer verilen iddianamede, Berk’in hayvan ısırığı sonucunda öldüğü, vefatına neden olabilecek diğer bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

İddianamede sözüne yer verilen köpeğin sahibi Ekrem Ç, olaydan evvelki akşam mama verdiği köpeğinin Berk’e saldırdığını olay günü sabahı konutuna gelen jandarma gruplarından öğrendiğini tez etti.

EŞİNİ KURTARAMADI

Köpeğinin aşılarının tam olduğunu, daha evvel kimseye saldırmadığını aktaran Ekrem Ç, mevt olayında rastgele bir ihmalinin bulunmadığını öne sürdü.

Maktulün eşi İzzet Berk de iddianamede yer verilen tabirinde, eşinin olay günü işe gitmek için konuttan ayrıldığını belirterek, “Saat 07.30 sıralarında oğlum beni arayarak, ‘Baba çabucak uyan. Kapının önüne çık’ dedi. Çabucak konutun önüne çıktım. Ekrem Ç’ye ilişkin köpeğin eşime saldırdığını gördüm. Kendim müdahale etmeye çalıştım. Bu sefer köpek bana saldırdı. Taş ve sopa aramak için uzaklaştığımda köydekiler köpeği etkisiz hale getirmişler. Eşimin vefatına sebep olan Ekrem Ç’den şikayetçiyim.” tabirini kullandı.

Olayla ilgili bilgi sahibi 7 kişinin de köpeğin Dudu Berk’e saldırdığını ve vefatına neden olduğunu söyledikleri belirtildi.

SAHİBİ KUSURLU GÖRÜLDÜ

Köpeğin bağlı olduğu yerde yapılan incelemede, bölgede rastgele bir çit yahut duvar bulunmadığı, köpeğin bağlı olduğu ince zinciri kopartarak kaçtığı belirtildi.

İddianamede “Dosya kapsamında alınan sözler, olay yeri inceleme ünitesinin düzenlediği uzmanlık raporları, otopsi tutanağı ve toplanan kanıtlardan olay tarihinde sanığın sahibi olduğu ve ikametinin bahçesinde bağlı bulunan köpeğin kâfi sağlamlıkta olmayan zincirini koparıp bulunduğu yerde rastgele bir tel örgü duvar ve kapının olmaması sebebiyle sokağa çıkıp bayana saldırarak vefatına neden olduğu tespit edilmiştir. Sanığın, uygun bir ip ve zincirle bağlamadığı, bulunduğu yerin etrafını tel örgü, çit, duvar üzere rastgele bir yapıyla çevirmediği köpeğinin korumasında kusurlu olduğu anlaşılmıştır.” değerlendirmesine yer verildi.

Sanık Ekrem Ç’nin “kusuru” ile Dudu Berk’in mevti ortasında illiyet bağının bulunduğu vurgulanan iddianamede, sanığın “taksirle mevte neden olma” hatasından 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Ekrem Ç’nin 16 Şubat’ta yargılanmasına başlanacak.

Dudu Berk, 5 Ekim’de Sinci köyündeki meskenlerinin bahçesinde çoban köpeğinin saldırısına uğraması sonucu hayatını kaybetmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir