Letonya’dan özel mahkeme çağrısı: Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları soruşturulsun

Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyetine hitabında, Rusya‘nın Ukrayna‘ya yönelik hücumlarında, “cezasızlığın daha fazla suça davet manasına geldiğini, bu nedenle saldırgandan hesap sorulması” gerektiğini söz etti.

Egils Levits, “Saldırı suçunun” soruşturulması için özel mahkeme kurulması daveti yaparak, “savaştan sonra Rusya’nın Ukrayna’ya tazminat ödemek zorunda kalacağını” ve kelam konusu özel mahkemenin “uluslararası savaş tazminatı sisteminin modülü olabileceğini” belirtti.

Levits, özel mahkemenin Genel Heyet kararı üzerine diğer bir memleketler arası örgüt veya fikir birliği içinde olan devletler tarafından kurulabileceğine işaret etti.

Levits, Rusya’nın seferberlik ilanını “umutsuzluk işareti” olarak niteleyerek, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in öngördüğü Blitzkrieg (yıldırım harekatı) uzun bir kabusa dönüştü” değerlendirmesinde bulundu.

Levits ayrıyeten, Letonya‘nın “işgal altındaki Ukrayna topraklarının Rusya’ya ilhakı için gelecek günlerde yapılacak yasa dışı referandumları” tanımayacağını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir