Mersin’de muhtarlık binası arama kurtarma istasyonuna dönüştürüldü

Nusratiye Mahallesi Muhtarı Mehmet Dindar, 2017’de istekli vatandaşlardan oluşan arama kurtarma grubu kurdu.

Süreç içerisinde takımıyla birçok arama kurtarma çalışmasına katılan Dindar, çalışmalarını daha profesyonel hale getirmek için muhtarlık binasına arama kurtarmada kullanılacak çok sayıda malzemeyi yerleştirdi.

Mehmet Dindar, gazetecilere, AFAD’dan eğitim aldıklarını ve muhtaçlık duyulan bölgelere her türlü takviyesi sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Ekibinde 90’ın üzerinde gönüllünün olduğunu belirten Dindar, istasyonu büsbütün kendi imkanlarıyla kurduklarını kaydetti.

Topluma örnek olmak istediklerini anlatan Dindar, şöyle devam etti:

“Herhangi bir felaketle karşılaşıldığında 100 kişiyi donatacak gerecimiz var. Hepsi arama kurtarma materyalinden oluşuyor. Bunun yanında gereksinim sahipleri için besinimiz, suyumuz ve battaniyelerimiz de var. Bu biçim istasyonların sayısının çoğalması gerekiyor. Zira yaşadığımız global iklim değişikliği ve afetlere karşı vatandaşlarımızı bilinçlendirmek gerekiyor. Sarsıntı bölgesinde çok cana dokunduk. Hayat kurtardık.”

İstasyonda istekli çalışan Hakkı Sevinç de gruba katılmaktan memnunluk duyduğunu belirterek “Ekibimizle Gaziantep’in Nurdağı ilçesine gittik. Enkazdan 4 yaralı çıkardık. Bu çalışmalarda yer almak bana gurur verdi. Muhtemel bir afette tekrardan muhtarlığımızın aracılığıyla gitmeyi düşünüyorum. Ülkeme katkım olsun.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir