Ömür boyu hapse mahkum edilmişti: Karar 22 yıl sonra bozuldu

Maryland’te bulunan Baltimore kentinde 1999 yılında 18 yaşındaki kız arkadaşı Hae Min Lee’yi öldürdüğü münasebeti ile 2000 yılında cinayet, adam kaçırma, soygun ve hürriyetten mahrum bırakma cürümlerinden ömür uzunluğu mahpusa mahkum edilen Adnan Syed hakkındaki karar mahkeme tarafından bozuldu.

Hapse girdiğinde 19 yaşında olan Syed, her vakit temiz olduğunu ve kız arkadaşı Lee öldürmediğini tez etmiş ve son 20 yılda yaptığı tüm temyiz müracaatları reddedilmişti.

‘EV HAPSİ’ KARARI

Savcılar geçen hafta 1 yıl süren tekrar soruşturma etabında iki beklenen şüphelinin daha olduğunu ortaya çıkarmış ve mahkemeden Syed hakkındaki kararı bozmasını talep etmişti. Baltimore Bölge Hakimi Melissa Phinn, savcıların talebini dikkate alarak, Syed hakkındaki kararın bozulmasına, mesken hapsine alınmasına ve davanın yine görülmesine karar verdi.

SAVCILAR, DEDEKTİFİN GÜVENİLMEZ OLDUĞUNA KARAR VERDİ

Savcılar mahkemeye, şu anda 42 yaşında olan Syed’in saf olduğunu tez etmediklerini, fakat artık “mahkumiyetin bütünlüğüne” güvenmediklerini ve Syed’in en azından tekrar yargılanması gerektiğini söz etti.

İsimlerini vermedikleri iki mümkün kuşkulu hakkında yeni bilgiler bulduklarını söyleyen savcılar, kelam konusu şüphelilerin kimliklerinin polis tarafından bilindiğini ve lakin kanunun gerektirdiği halde mahkemeye açıklanmadığını aktardı. Savcılar, kilit bir şahidin ve cinayeti araştıran dedektifin güvenilmez olduğuna karar verirken, Syed’in cep telefonu datalarına dair kuşku uyandıran yeni bilgiler bulduklarını aktardılar.

“BUNU TEKRAR TEKRAR YAŞAMAK SAHİDEN ZOR”

Mağdurun erkek kardeşi Young Lee ise mahkemenin verdiği karardan dolayı şoke olduğunu ve ailesinin verilen karar ile ihanete uğramış hissettiklerini söyledi. Lee, “Bunu tekrar tekrar yaşamak nitekim zor” tabirlerini kullanarak, “Yaşayan bir kabus” dedi.

CİNAYET PODCAST HALİNE GETİRİLMİŞTİ

Chicago kamu radyo istasyonu WBEZ tarafından üretilen “Seri” isimli podcast ile 2014 yılında kelam konusu dava dünya çapında dikkatleri üzerine çekmişti. Podcastin kısımları dinleyiciler tarafından 340 milyondan fazla sefer indirilmişti.

Woodlawn Lisesi’nde okuyan Lee’nin cesedi Baltimore’daki Leakin Park’ta gömülü halde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir