Tarikatçıyla evlendirilen çocuk gelini savunmuştu… Öğrenciler ve velilerden protesto

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin 165. periyot mezunları, tarikatçı Hiranur Vakfı’nın başkanı ile 6 yaşındaki H.K.G’nin “evlendirilmesi” ile ilgili skandal bir toplumsal medya paylaşımı yapan Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Koçyiğit’i protesto etti.

Cafer Koçyiğit hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Hiranur Vakfı’nda 6 yaşındaki kız çocuğunun istismarını savunmakla ünlü Cafer Koçyiğit mezuniyet merasiminde hükümet yanlısı da bir konuşma yapması öğrenciler ortasındaki reaksiyonları artırdı.

Öğrencilerin protestosuna veliler de katıldı.

NELER OLMUŞTU

Koçyiğit, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirmesine ait haberlere yönelik paylaşımda bulundu.

Cafer Koçyiğit, Twitter hesabı üzerinden şu paylaşımı yapmıştı:

“Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa ziyan verip yaptığınıza pişman olmak için o haberin doğruluğunu araştırın.’ Bu ayet iman edelere hitap ediyor. İmansızlar siz iftira atmaya, karalamaya devam edebilirsiniz.”

HER ŞEY PROJE OKUL’LA BAŞLADI

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde yaşanan bu durumun temeli Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın 2014 yılında yürürlüğe giren Proje Okul Yönetmeliği ile başladı. Cumhuriyet’in esaslı eğitim kurumları bu proje kapsamına alındı. Bu okullardan biri de Cağaloğlu Anadolu Lisesi oldu. Bu yönetmelikle birlikte bu okullara müdür atamaları direkt bakanlık tarafından yapılıyorken, yeni öğretmenleri de müdürlerin atamasına büyük ayrıcalık tanınmıştı.

Cağaloğlu’na atanan müdürlerin okullun temsil ettiği mirasa zıt bireyler olması veliler-öğrencilerle idareyi daima karşı karşıya getirdi.

Velilerin laik ve bilimsel temelde bir eğitim istemesi, yönetimin bunun tam karşıtı faaliyetler yapması sorunun en önemli kaynağı oldu.

Bu okulda uzun yıllardır vazife yapan birçok öğretmen Proje Okul kapsamında öbür okullara gönderildi. Veliler, yeni atanan öğretmenlerin birçoklarının müdürün siyasi görüşüne yakın insanları olduğunu öne sürdü. Proje Okul Yönetmeliği’nden bu yana Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde 160’tan fazla öğretmen değişti.

İSMAİLAĞA’YA TAZİYE MESAJI

Cafer Koçyiğit son paylaşımı bardağın taşmasına neden oldu. Fakat Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde uzun yıllardır bir dönüşüm yaşanıyor. Cumhuriyetçi kimliği ile bilinen okulların başında gelen Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde daha evvel de İsmailağa’nın ölen pirine taziye iletileri yayınlayan bayan öğretmenler oldu.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Almanca Öğretmeni Hümeyra Erkan toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Efendi hazretlerinin yeri cennet, makamı ali olsun” diye yazdı.

Din ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olan Alime Girgin ise “Kabe’nin örtüsüne sarılmış mübarek yattığın yer cennettir sana. Yarın Arabistan’dan 300 alim geliyor cenaze namazını kıldırmaya” diye bir paylaşım yaptı.

ÖĞRETMEN YERİNE İMAM GETİRDİ

Cafer Koçyiğit’in bir başka özelliği ise din derisine öğretmen yerine imam getirmesi oldu. Cafer Koçyiğit, 30 Kasım’da Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı yazdı. Koçyiğit, okulda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmenine gereksiniminin olduğunu söyleyerek, Hacı Beşirağa Mescidi İmamı Osman Şamil Aksoy’un din öğretmeni olarak görevlendirilmesini istedi.

İlçe Müftüsü Hüseyin Baş da cami imamı Aksoy’un, “imamlık vazifesini aksatmamak kaydıyla” 08.30-12.35 saatleri ortasında Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde öğretmenliğine olur verdi. Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de kelam konusu talebi kabul etti. Beşirağa Camii imamını okulda görevlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir