Türkiye’nin ilk uzay yolcuları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest etkinliğinde, Türkiye’nin birinci uzay yolcularını açıkladı.

2023 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilecek uzay seyahatine ait Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mayıs ayında başlattığımız süreçte 1 asil, 1 yedek olmak üzere 2 uzay yolcumuzu belirledik. Öncelikle uzay yolcusu olmak üzere müracaatta bulunan binlerce vatandaşımıza teşekkür ediyorum. Binlerce talipli ortasında uzay yolcusu olma hakkı kazanan arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Türkiye’nin insanlığı birinci uzay vazifesine çıkacak arkadaşımız Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak. Uzay yolcumuz bu misyonda, ülkemizin değerli üniversite ve araştırma şuralarının hazırladığı 13 farklı deney gerçekleştirecek. Yedek adayımız da bir yörünge altı uçuşu gerçekleştirerek, eğitimini pekiştirecek. Uzay yolcumuzun uzayla buluşma vakti, 2023 yılının son çeyreği olarak planlanıyor. Vakit, geldi. Türkiye’nin gücünün ve kararlılığının sembolü olacak bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak, uzay yolcularımızı tanıma vakti de geldi” dedi.

Tanıtım sinemasının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ismi sahneye aldı. Erdoğan, “Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Alper Gezeravcı kardeşimiz, Hava Kuvvetleri Komutanlığımızda kıymetli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotudur. Yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever kardeşimiz de ROKETSAN’da uzay fırlatma sistemleri alanında çalışan bir sistem mühendisimiz. Her iki kardeşimizin vazifelerini en hoş formda yerine getireceklerinden hiçbir kuşku duymuyorum. Rabbimden kendilerine muvaffakiyetler niyaz ediyorum” sözlerini kullandı. Uzay yolcularının aileleri de Teknofest’te sahneye çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memleketler arası uzay istasyonuna gidecek Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’le birlikte fotoğraf çektirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir