Yontar’dan Çorlu tren kazası açıklaması

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar açıklamasında 2018 yılında Çorlu’da meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 349 kişinin de yaralandığı tren katliamına ait dava yaklaşık 5,5 yıldır Ülkemizin ve Tekirdağ’ımızın gündemini meşgul ettiğini anımsattı.

“Ülkemizi yasa boğan bu elim kazadan çabucak sonra yetkililer, kazanın sebebini çok yağışa bağlayarak neredeyse bir doğal afet üzere göstermek istediler” diyen CHP’li Milletvekili Nurten Yontar, “Cumhuriyet Halk Partisi tarafından uzmanlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan görüşmelerin akabinde hazırlanan raporda, Çizgideki menfezlerle ilgili bakım ihalesinin kısa bir müddet evvel ödenek tahsisinin gecikmesi nedeniyle iptal edilmiş olması, Demiryollarındaki üretim ve bakım etaplarında mühendislik biliminin hiçe sayılması, Denetimsizlik üzere meseleler olarak öne plana çıkmıştı. Daha sonra hazırlanan Uzman Raporu, kâfi yol bekçisinin olmadığını, çok yağışlar karşısında gerekli tedbirlerin alınmadığını, altyapının üst yapı ile uyumsuz olduğunu kayıtlara geçirmiştir” diyerek, bundan evvelki davalarda haklarında kamu davası açılan birtakım TCDD görevlilerine, “Taksirle mevte ve yaralanmaya neden olmak” suçlamalarından 2’şer yıldan 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını anlattı.

Kazada sorumlulukları bulunduğunu anlaşılan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü’ndeki 9 misyonlu hakkında da “Taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak” ve “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak” kabahatlerinden Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 yıldan 15 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldığı kaydedilirken, 17. duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, 3 sanık hakkında tutuklama talep etti. Kelam konusu davanın 18. duruşması 24 Ocak 2024 tarihinde görüldü ve orada da bir sonuç alınamayıp dava önümüzdeki hafta Perşembe günü olan 29 Şubat 2024 tarihine ertelendiğini kaydetti.

Yazılı açıklamada Milletvekili Yontar şunları kaydetti:

“Davanın 18. Duruşmasında kelam alan bir sanık avukatının ölen vatandaşlarımız için kullandığı “telef” kelamı, mahkeme salonunda bulunan herkesin reaksiyonunu çekmiştir. Bunun üzerine avukat ayağa kalkarak özür dilemek zorunda kalmıştır. Yaşanan bu süreçlerde dava artık o denli bir noktaya gelmiştir ki nerdeyse vatandaşlarımız “trene bindikleri için” hatalı sayılacaklardır. Yaklaşık 5,5 yıl evvel olan kazada bir arpa uzunluğu yol alınamaması, kazada yakınını kaybeden insanları da isyan etme noktasına getirdi. Tüm sorumlular ve kazaya sebep olan nedenler ve eksiklikler ortaya çıkarılmasına karşın, TCDD’de üst seviye misyon yapan hiçbir yöneticinin yargılanmadığı davaya artık, sadece acılı aileler değil hiç kimse inanmamaktadır. Acılı ailelerin adalet beklentileri yeniden ve her duruşmada olduğu üzere boşa çıkmıştır. Son olarak Resmi Gazetede yayınlanan karara nazaran, Çorlu tren faciasından 14 ay sonra TCDD’nin genel müdürüyken misyondan alınan Veysi Kurt, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla tekrar eski misyonuna getirilmiştir. Sanık koltuğunda oturması gerekenlerin Genel Müdür koltuğunda oturması konusunu ise kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir